About us

Executive Board, Trustees and Shop Stewards

Executive:

 

Trustees:

  • 1-Year – Jim McEachren
  • 2-Year – Anthony Riley
  • 3-Year – Justin Forbes 

 

Shop Stewards:

  • Anthony Riley C:902-240-1088
  • Stewart Martin C:902-233-8176
  • JP Michaud C:902-880-7982
  • Todd Masters C:902-441-1126
  • Jim Bruce C:902-441-1109

Committees

Bargaining Committee 2018/2019:

  • Dave Dort (President)
  • Todd Masters (Water)
  • Anthony Riley (Water)
  • Colette Cleary (Wastewater)
  • Martin Austin (Wastewater)
  • Doug Rafuse (Alternate)
  • Dwayne Bell (Alternate)
  • Karen MacKenzie (CUPE National)

 

Social Committee:

  • Derrick Langille (Feb 2018)
  • Justin Forbes (Aug 2018)
  • Kristyn Melanson (Nov 2018)

 

By-Laws Committee:

  • Martin Austin (Jan 2018)
  • Daniel Hooper (Jan 2018)

 

Job Posting Committee:

  • Colette Cleary (Apr 2018)
  • John Keirstead (Jun 2018)
  • Kevin Healey (Jun 2018)

 

Education Committee:

  • Colette Cleary (Feb 2018)
  • Rob Christie (Feb 2018)
  • Gary McPherson (Feb 2018)

 

Pension & Benefits Committee:

  • Gary McPherson (Mar 2018)
  • Martin Austin (Mar 2018)
  • Todd Masters (Alternate) (Mar 2018)

 

Grievance Committee:

  • Dave Dort (Executive)
  • John Keirstead (Executive)
  • Martin Austin (Executive)
  • Belinda Dickson (Executive)
  • Dwayne Bell (Executive)
  • Derrick Langille (Executive)
  • Anthony Riley (Shop Steward) (Nov 2018)
  • Todd Masters (Shop Steward) (Nov 2018)
  • Gary McPherson (Shop Steward) (Nov 2018)
  • Stewart Martin (Shop Steward) (Nov 2018)

 

Labour Management Committee:

  • Gary McPherson (Chair) (Apr 2018)
  • John Keirstead (Executive)
  • Martin Austin (Executive)
  • Daniel Hooper (May 2018)
  • Alternates: Dave Dort (Executive), Rob Christie (Jun 2018)

 

Local 227 Health & Safety Committee: (UNDER CONSTRUCTION)

  • Executive Liaisons –
  • West Collection/Distribution Rep –
  • East Region Bissett Road Rep –
  • Central Region Mann Street Rep –
  • Water & Wastewater Treatment Plants and Small Systems Rep –
  • Central Distribution and Technical Services Park Avenue Rep –
  • East Distribution Neptune Depot Rep –

 

Joint Occupational Health & Safety Committees:

West Collection/Distribution – 455 Cowie Hill

  • Kevin Healey (2018)
  • Adam Foy (Aug 2018)
  • Melvin Gilliam (2018)
  • Kristyn Melanson (Nov 2018)
  • Jeff O’Neil (Alternate) (Dec 2018)

 

East Region – Bissett Road

  • Colette Cleary (Chair) (Dec 2018)
  • Steve Kerr (Dec 2018)
  • Mason Willis (Alternate) (Dec 2018)

 

Central Region – Mann Street

  • Mark Payzant (Dec 2018)
  • Dave Young (Dec 2018)
  • Steve Murphy (Alternate) (2017)

 

Water and Wastewater Treatment Plants & Small Systems

  • John Legge (Dec 2018)
  • JP Michaud (2018)
  • Dave Dort (2017)
  • Andrew Crowe (2018)
  • Shawn Taylor (Alternate) (Dec 2018)
  • Justin MacKinnon (Alternate( (Dec 2018)

 

Central Distribution and Technical Services Park Avenue

  • Zach Galbraith (Chair) (2018)
  • Anthony Riley (2018)
  • Mike Vardy (Alternate) (Dec 2018)

 

East Distribution – Neptune Crescent

  • Justin Nicoll (Jan 2018)
  • Danny Englehutt (Jan 2018)
  • Jason Avery (Alternate) (Jan 2018)

 

Main Joint Occupational Health & Safety Committee

  • Colette Cleary
  • Zach Galbraith
  • Neptune
  • Plants

 

Member Principles

The CUPE equality statement, code of conduct, and constitution lay out the basic principles of equality and respect that are at the core of our union.